Mascha's Rapala Shad Rap 7 Collection
Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me

Pink Tiger UV - PTU

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07, color Pink Tiger UV (PTU)

EAN: 0 22677 21164 0, Tagy: 2013, Tiger, UV Bright, Estonia

V roce 2013 Rapala vydala u Shad Rapů novinku - tři barvy s UV úpravou, údajně využívající širší barevné spektrum vnímání ryb.

Barva Pink Tiger je poslední z trojice a moc se asi nechytla. Ostatní barvy, tedy Green Tiger UV a Orange Tiger UV jsou doteď vyráběny a zveřejňovány v katalogu. Zejména Oranžový tigr je dost populární a chytací barvou. Růžovka se asi moc neprodávala a její výroba už nebyla opakována. Přesto při srovnání mého kousku s oficiální fotografií jsou vidět rozdíly. Otázka je, jestli oficiální fotografie je jen nějaký render z art návrhu, fotka prototypu, volná variace ručního barvení nebo bylo více verzí vydání.

Údajný úspěch UV barvy je založen na tom, že její povrch odráží maximum ultrafialového záření. Bohužel nedokážeme lidským okem zjistit, jestli tyto barvy skutečně vnímají ryby pod vodou jinak než běžné odstíny. Zajímavé je, že ani Rapala samotná (a žádný z jiných výrobců UV nástrah) nedělá této techologii prakticky žádnou reklamu. Proč? Bojí se dotazů na UV ve vodě? Tím chyceným na nástrahy UV je myslím především rybář - zákazník :-)
Mimochodem, viděl jsem rybáře nasazující UV nástrahy až při setmění a snížené viditelnosti - to už ale UV nefunguje vůbec. S klesajícím úhlem slunečních paprsků totiž klesá množství UV záření pod hladinou exponencionálně. A při zatažené obloze mraky odfiltrují se světla až 40% UV záření ještě dříve, než dopadne na hladinu...
Více informací o UV barvách jsem sepsal do stránky UV Bright.

Hodnota: Zatímco ostatní UV barvy (a zvlášť Orange) jsou ještě v obchodech dostupné, pak sehnat Pink Tiger UV jednoduché není. To přesto jeho cenu nijak nezvyšuje a když už se někde objeví, cena je obvykle okolo dvanácti dolarů.


Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me