Mascha's Rapala Shad Rap 7 Collection
Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me

Red Head - RH

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07, color Red Head (RH)

EAN: ?, Tagy: 1986, Finland / Estonia

Poměrně legendární barva Red Head nebyla nikdy na Shadrapách běžně dostupná. Omezené série ale čas od času brány továren opustily a většinou mívaly přímo na krabičce označení Special. U Shad Rap se hodně dlouho Red Head dodávala pouze do Japonska. Z japonského letáčku máme také důkaz, že RH byla dostupná už v roce 1986.

Poměrně brzy jsem si všimnul, že na erháčkách je jasně patrná ruční práce při malování - úhel a hloubka ponoření do červené barvy se liší kus od kusu a to dokonce v rámci jedné várky - koupil jsem dealerský box šesti CDJ-07 RH a co kus, to originál. Vlastně stejně, jako jsou ručně malovány oči - plus mínus někam nad lopatku.
Ale až když jsem dostal do ruky jeden starý finský kousek a jeden nový estonský a prohlížel je podrobněji, zjistil jsem, že se ty dvě generace liší v barvě perleťového podkladu. Z fotografie je to snad patrné. Horní finský kousek má perleť homogenní. Dolní estonec má spíš než perleť bílou metalízu - v barvě jsou patrné jednotlivé lesklé částečky. A stejný rozdíl jsem našel i na dalších barevných vzorech, které podkladovou perleť používají.

Samozřejmě, že se obě generace od sebe liší i v dalších detailech - starší má průběžnou drátěnou kostru, měděné kroužky a mosazí letované háčky. Bohužel, oba moje kousky jsou bez krabiček...

Mimochodem, víte proč tahle zdánlivě nepřirozená barva na dravce tak dobře funguje? Četl jsem povídání jednoho potápěče, který sledoval pod vodou hejno drobných rybek. Rybky před ním prchaly a potapěč je tak pozoroval zezadu, stejně jako predátor, který je pronásleduje. Rudé žábry viditelné odhalenými skřelemi pak vytvářely dojem, že prchající rybka je ve předu červená a ve druhé části těla stříbrná...


Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me