Mascha's Rapala Shad Rap 7 Collection
Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me

Special Silver - SS (Silver Shiner - SSH) / 1st generation

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07, color Special Silver (SS)

EAN: ?, Tagy: 1987, Roach/Shiner, Finland

Úplně první výskyt této barvy je v japonském příbalovém letáku s novinkami pro rok 1987. Barva je tu značena kódem SS a překladač pak ten rozsypaný čaj okolo překládá jako Special Silver. V roce 1991 je ve finském katalogu použit název Silver Shadow. A v roce 1993 už je v mezinárodním katalogu barva označena jako SSH - Silver Shiner. Nicméně v Japonsku najdeme barvu SS v katalozích až do roku 1995. V roce 1996 barva SS z japonských letáků mizí, nahražena zatím záhadnou barvou MSS (bohužel foto, které mám, je dost nekvalitní, nelze poznat, jestli je na fotce původní SS nebo nějaká obměna).

Zajímavé je, že barva SS byla na krabičce slovně označena jako Orange Pearl Black. A pod kódem SS existoval v roce 1979 model lehce odlehčeného pětkového Fat Rapu pojmenovaný Salmon Special. Dodnes dost populární barva SS byla pravděpodobně inpirací pro později vydanou OPSD - Original Pearl Shad.

Barva SS (neboli první generace SSH) má šedě perleťový podklad s oranžovým až žlutooranžovým bříškem a tmavým hřbetem, přes který byly pomocí šestiúhelníkové síťky stříkány šupinky docela zvláštní nafialověle opalizující barvou. Někdy byly šupinky stříknuty tak lehce, že nejsou prakticky vidět.
Minimálně jedna japonská dodávka byla dodána s bílým okem.
Některé várky pro japonsko byly také okovány speciálními tenkými stříbrnými a pekelně ostrými háčky.

Poté, co byla barva přejmenována na SSH, začala také měnit svou podobu. Dnes známe čtyři zásadně odlišné barevné varianty, které toto pojmenování nesou. Bohužel druhá generace SSH na Shad Rapech nikdy vydána nebyla a známe ji jen z tenkých modelů Original Floating, Countdown apod. Až v roce 2016 se objevila v jakési limitované retro edici na modelu Scatter Shad Rap.

V roce 2003 došlo s reedici části barevné řady Roach pod názvem změněným na Shiner. A protože už existoval název Silver Shiner, dostalo se jí nové podoby, společné pro celou barevnou řadu a tedy vznikla třetí generace. Podle mne dost nepochopitelně, protože její celkový tón je posazen do fialova a nikoli do stříbrna, jak by název napovídal.

Název Silver Shiner mimochodem označuje skutečnou rybku. Silver Shiner (Notropis photogenis), pod českým názvem Jeleček Stříbrotělý, je malá štíhlá severoamerická rybka.

Zajímavostí na mém kousku může být i cenovka, nalepená na víčku krabičky. Víčko (podle stop lepidla) přímo ke krabičce Silver Shadow nepatří, ale zcela jistě je ze stejné doby - začátku devadesátých let. Ekonomové tvrdí, že celkově se ceny potravin a spotřebního zboží od té doby zvýšily třikrát. Což odpovídá i porovnání tehdejší a současné ceny Shadrapek.


Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me