Mascha's Rapala Shad Rap 7 Collection
Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me

Japan Special

I když je Japonsko jen asi pětkrát větší než Česko, tak počtem obyvatel nás převyšují více než dvanáckrát. To znamená také více rybářů. Odhaduje se, že v Japonsku jsou asi čtyři miliony rybářů, zákazníků nakupujících rybářské nástrahy. A Japonsko je zemí Rapale zaslíbenou, japonci Rapalu prostě milují. Prakticky žádná jiná země na světě nemá vlastní barevné speciální vzory, které by jinde nebyly k sehnání. A pro Japonsko se speciálů vyrobylo neuvěřitelné množství. Zejména potápivé modely jsou v ostrovním císařství oblíbené a dodávané v neskutečných barevných variacích.

Nejen speciály, ale i běžné modely a barvy, se pak do Japonska dodávaly se speciálními vkládanými příbalovými letáky, resp. letáky se v Japonsku tiskly a dodatečně do krabiček vkládaly. Díky pokročilé a levnější technologii tak byly japonské letáky první tištěné celobarevně. Velkou a skoro kompletní sbírku japonských Rapala letáků si můžete prohlédnout na webu Asahi Backyard Builder, zajímavé japonské speciály má také sběratel Masae Kazuma.

V podstatě za první japonský speciál lze považovat barvu Red Head (RH), kterou sice Rapala už oficiálně používala na Magnumech, ale v roce 1982 se objevila na modelech CountDown a Original Floating pro japonský trh. V roce 1983 pak vznikla na CountDownech skutečně první dvojice čistokrevných speciálů - barvy Special Blue (SB) a Special Red (SR).
Další speciální barvou byl v roce 1984 Pearl White (PW) opět na CountDown. Rok 1985 byl bez nových speciálních barev a konečně v roce 1986 se speciální barvy dostaly také na Shad Rapy, a to právě v už vyzkoušených barvách Red Head (RH), Special Blue (SB) a Special Red (SR). Další speciály pak v dalších letech následovaly.

Rapala některé modely určené na moře opatřuje zesílenými, takzvanými "saltwater" háčky s antikorozní úpravou. Pro japonsko se dělaly na původně sladkovodní modely saltwater háčky speciální, tenoučké a pekelně ostré.

Zajímavostí možná je, že i po otevření továren v Irsku a později v Estonsku, se produkce pro Japonsko vyráběla výhradně ve Finském Vääksy.

Moje japonské shadrapy:

Red Head (RH)

Red Head (RH) - 1st & 2nd generation

EAN: ?

1986, Finland / Estonia

Poměrně legendární barva Red Head nebyla nikdy na Shadrapách běžně dostupná. Omezené série ale čas od času brány továren opustily. Dokud nebudete mít starší a nový kus v ruce pohromadě, nevšimnete si rozdílu mezi generacemi...

Special Silver (SS) - 1st generation

Special Silver (SS) / Silver Shiner (SSH) - 1st generation

EAN: ?

1987, Finland

Když byla poprvé vydána tato barva (jako japonský speciál), nesla označení SS - Special Silver. Doma ve Finsku se jí říkalo Silver Shadow. Ale ještě v době výroby této první generace byla přejmenována na SSH - Silver Shiner. A označení Silver Shiner dostalo postupně několik podstatně odlišných barevných vzorů...

Special Red (SR)

Special Red (SR)

EAN: ?

1986, Finland

Barvu značenou kódem SR lze rozkódovat jako Special Red, i když o červenou rozhodně nejde. Více sedí označení Orange Pearl. Zvláštní oranžovorůžová, nanesená na perleťový podklad je svým způsobem zcela unikátní - jde o zatím mně jedinou známou matnou barvu na rapalách, bez lesklého finálního laku...

Special Blue (SB) - 1st generation

Special Blue (SB) - 1st generation

EAN: ?

1986, Finland

Dalším japonským speciálem je Special Blue. Kód SB je při tom už používán pro barvu Silver Blue. A pod označením Special Blue najdeme hned několik různých barevných variant, na různých modelech rapal...

Special Blue (SB) - 2nd generation

Special Blue (SB) - 2nd generation

EAN: ?

?, Finland

Japonský modrý speciál dostal relativně brzy druhou generaci, ve které se modrý nástřik omezil jen na hřbetní část. Maličko se liší i velikost šupinek i odstín podkladové perleti...

Oikawa (PC)

Oikawa (PC)

EAN: ?

1987, Finland

Oikawa neboli Pale Chub (bledý tloušť) neboli česky Zako (Zacco) Japonský je malá asijská rybka, která posloužila jako předloha pro realistický vzor použitý pro jeden z nejznámějších japonských speciálů. Dodávaly se jak s normálními háčky, tak s upravenými háčky pro slanou vodu.

Pearl White Special (PWR)

Pearl White Special (PWR)

EAN: ?

1988, Finland

Další barva s jiným kódem a jiným názvem. I když by se zdálo, že PWR může být třeba Pearl White Red, tak jsem se všude setkal jen s názvem Pearl White Special. Pátrání je o to složitější, že jde o barvu dodávanou pouze do Japonska.

Baby Masu Sakura (BMS)

Baby Masu Sakura (BMS)

EAN: ?

1988, Finland

Japonský speciál vytvořený podle ročka tažné formy lososa masu, neboli lososa japonského, anglicky Cherry salmon, japonsky Sakura Masu, latinsky Oncorhynchus masou. Tento losos má ještě hnědou netažnou vnitrozemskou formu, zvanou Yamame. Barva BMS se někdy jako Yamame označuje, i když Yamame je samostatná barva.

Yamame (YAMAME)

Yamame (YAMAME)

EAN: ?

1990, Finland

Barvu BMS v roce 1990 vystřídala hnědá napodobenina lososa japonského, tedy jeho netažné formy, zvané yamame.

Ayu (AYU)

Ayu (AYU)

EAN: ?

1988, Finland

Barva Ayu se poprvé objevila v roce 1987 a to jako japonský speciál pro modely Countdown 9 a 11 a Magnum 11. O rok později se barva dostala na Shad Rapy a některé další modely. Vzorem pro potisk se stala místní japonská ryba, lososovitý příbuzný sivenů, Ayu východní, neboli Plecoglossus altivelis, anglicky Sweetfish (její maso prý voní po melounech).

Ayu 3 (AYU3)

Ayu 3 (AYU3)

EAN: ?

?, Finland

Speciální japonská barva Ayu se po nějaké době objevila v zjednodušené tiskové matrici. Vzoru dominuje žlutá barva a i přes zjednodušení nechybí jemné žebrování, charakteristické pro předlohu, pstroužka Ayu východního.

Metallic Ayu (MAYU / AYU5)

Metallic Ayu (MAYU / AYU5)

EAN: ?

?, Finland

Do třetice japonský speciál Ayu, tentokrát na chromovém podkladu. V katalozích je někdy označován jako Metallic Ayu - MAYU, někdy jako AYU5.

Shad Special

Shad Special (SD Special)

EAN: ?

Finland

Když v roce 1983 Rapala vydala první sadu Shad Rapů, barva označovaná jako (SD) Shad už nějakou dobu existovala - běžně dostupná byla na modelech Husky a Fat Rap. Proto bylo překvapením, že barva Shad na Shad Rapech se od té původní tolik odlišovala. V té původní barvě se pak objevila jedna japonská edice označená jako Special.

Pearl White (PW)

Pearl White (PW)

EAN: 0 22677 00831 8

Finland

Perleťově bílá nebyla nikdy u žádné Rapaly běžně dostupnou barvou. Většinou mívaly přímo na krabičce označení Special. U Shad Rap se hodně dlouho Pearl White dodávala pouze do Japonska...


Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me