Mascha's Rapala Shad Rap 7 Collection
Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me

Yamame - YAMAME

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07

Rapala Shad Rap Deep Runner SR07, color Yamame (YAMAME)

EAN: ?, Tagy: 1990, Japan Special, Finland

V roce 1988 vznikl japonský speciál vytvořený podle juvenilního stádia (ročka až dvouročka) tažné formy lososa masu, neboli lososa japonského, anglicky Cherry salmon, japonsky Sakura Masu, latinsky Oncorhynchus masou. Barva byla označena jako Baby Masu Sakura - BMS. Tento losos má ještě hnědou netažnou vnitrozemskou formu, zvanou Yamame. Barva BMS se někdy jako Yamame označuje. V roce 1990 byla barva BMS nahrazena skutečnou napodobeninou mladého lososa Yamame. Osobně si ale myslím, že spíš jde o formu zvanou Amago. To je endemická forma lososa japonského ze západního pobřeží. Ta se od Yamame liší jen přítomností červených teček ve hřbetu. A právě tyhle červené tečky tahle rapalka má. (Mimochodem japonský losos má ještě jednu formu a to jezerní, žijící pouze v jezeře Biwa. Podle toho se jí říká Biwa Masu, Biwa Salmon nebo Biwa Trout.)

Tyhle dvě barvy, tedy BMS a Yamame se navzájem vystřídaly a tak by se skoro dalo říci, že jde o dvě generace jedné barvy. Fialový BMS byl z roku 1988. I v následujícím roce, 1989 byl fialový BMS uveden v japonských krabičkových letácích. V roce 1990 už je v letáku vyfocen hnědý Yamame, ale stále ještě označený jako BMS. Až v roce 1991 je hnědý Yamame na fotce označen jako YAMAME. Ale moje YAMAME má v krabičce vložen leták z roku 1989. Těžko však na to spoléhat, protože leták mohl předchozí majitel vyměnit, krabička není zalepená.

Barvy YAMAME a BMS se nikdy v tomto provedení neobjevily na žádných jiných modelech Rapal. Jen nedávno vyšlo několik japonských speciálů Countdown s geometricky přesnými skvrnami, označené jako Yamame (Yamame, Gold Green Yamame, Pink Yamame a Abachi Holographic Yamame).


Moje sbírka / My collection | Blog  Czech | Na prodej / For sale | Přání / Wishlist | O mně / About me